Forum ProFortalicium Strona Główna
 Home    FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Grupy    Galerie
 Rejestracja    Zaloguj
Puntk Oporu Wietrznica - Europejskie Dni Dziedzictwa 2009

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ProFortalicium Strona Główna -> Imprezy, ogłoszenia itp.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość
PostWysłany: Wto 11:36, 04 Sie 2009 Powrót do góry

Witam szanowne koleżanki i kolegów rekonstruktorów, za pośrednictwem forum zwracam się o pomoc i wsparcie. Otóż, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywać się będą w dn. 12-13 września pod hasłem "Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz", sekcja wrześniowa 1939 - GRH "Podhale w ogniu" oraz Polskie Towarzystwo Historyczne i Gmina Ochotnica Dolna, organizują udostępnienie górskich fortyfikacji polowych z 1939 r. w Punkcie Oporu "Wietrznica" k. Tylmanowej (ok. 30 km od Nowego Targ). Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego od kilku lat prowadzi badania terenowe na tym obszarze i stąd decyzja, by przy tej okazji zaprezentować wynik swoich studiów. Jednocześnie chcemy pokazać je szerszej grupie mieszkańców i turystów w sposób inny niż dotychczas - za pośrednictwem działającej w ramach Towarzystwa Grupy Rekonstrukcyjnej. Sekcja nasza liczy 7 osób i posiada rkm wz. 28, rower oraz ... gołębnik (o nim dalej). Pragniemy zaprezentować podstawowy sprzęt używany przez wszystkie walczące na tym terenie oddziały polskie: Batalion KOP "Żytyń" i ON "Limanowa" - niemieckie: 2 Dywizja Górska i słowackie: 1 Dywizja Piechoty. Udział w naszym przedsięwzięciu zapowiedziały już grupy GRH 17 Inf. Dyw. (Nowy Targ), GRH Wrzesień39, GRH Batalion ON "Oświęcim" oraz grupa słowacka (Dolny Kubin). Koledzy reprezentujący oddziały niemieckie i słowackie przedstawią sprzęt odtwarzanych przez siebie jednostek.
Teraz po tym przydługim wstępie prośba o wsparcie. Otóż bylibyśmy wdzięczni za pomoc i udostępnienie na dwa dni następującego sprzętu wraz z obsadą m.in. po dwie osoby - ckm wz. 30 i granatnika piechoty. Z uwagi na wiele imprez jakie odbywają się w tym czasie, nie liczymy na udział całej Grupy, z oczywistych względów, lecz tylko na Waszych przedstawicieli i to wówczas jeżeli będą oni wolni oraz nie spowoduje to zakłóceń w waszych planach wyjazdowych. Nie liczymy także z tych samych względów, że uda się ściągnąć działko ppanc. wz.37. Z naszej strony zapewnimy pokrycie kosztów transportu oraz nocleg, wyżywieni i oczywiście dobrą zabawę, świeże górskie powietrze tudzież cudowne widoki.

Wracając do gołębnika i gołębi. Otóż, chcemy w czasie trwania imprezy przeprowadzić eksperyment z udziałem głębia pocztowego, który przeniesie informację z wysuniętej placówki do sztabu. Chcemy tym samym potwierdzić autentyczność zapisu źródłowego o użyciu przez oddział KOP „Żytyń”, gołębi do utrzymania łączności. Miało to miejsc dwukrotnie w dn. 2 i 3 września 1939 r. Myślę, że będzie to jedyny w Polsce taki eksperyment i próba nietypowej rekonstrukcji.

Kończąc zwracam się jeszcze raz z prośbą i proszę o kontakt. Odpowiem na wszelkie pytania i sugestie.

Łącze pozdrowienia
Robert Roch Kowalski
502 418 742 e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]

Scenariusz spotkania w ramach
Europejskich Dni Dziedzictwa 2009

PUNKT OPORU WIETRZNICA
patronat Wójt Gminy Ochotnica Dolna

Tylmanowa - Rzeki
12-13 września 2009 r.


Organizatorzy
Gmina Ochotnica Dolna
Sołectwo Tylmanowa
Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym TarguPoczątek godz. 11.00
Otwarcie Europejskich Dni Kultury:
Pod „Basta”
Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego
Wójt Gminy Ochotnica Dolna
Prezes PTH O/Nowy Targ


Skrzyżowanie dróg: krajowej Nowy Sącz - Nowy Targ i powiatowej Nowy Targ- Ochotnica; Punkt drogowy z pojazdem historycznym + baner


Plac przed biurami Firmy Empol
Centrum Organizacyjne ; stoisko z materiałami promocyjnymi Europejskich Dni Dziedzictwa, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Gminy Ochotnica Dolna oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Targu
Początek trasy turystycznej; miejsce spotkania z przewodnikiem
Dioramy przygotowane przez:
GRH Podhale w ogniu; (Nowy Targ) - Wrzesień 1939 oraz LWP
SHR Wrzesień 39 (Przemyśl) - karabin ppanc. UR
GRH 17 Inf. Dyw.(Nowy Targ) - stanowisko moździerzy

Udostępnianie PO Wietrznica;
W ramach udostępnienia PO Wietrznica; dla turystów i przybyłych gości, organizatorzy przewidzieli dwa warianty: pierwszy dla początkujących turystów i młodzieży (czas przejścia ok. 45 min.) oraz drugi; dla doświadczonych i zainteresowanych zwiedzaniem całej PO Wietrznica czas przejścia tego wariantu ok. 1.30.

Pierwszy wariant przeznaczony dla dzieci, młodzieży oraz osób, dla których warunki wędrówki po górach będą męczące. W ramach trasy będzie możliwość obejrzenia zachowanych rowów strzeleckich, wnęk strzeleckich, stanowisk dla ciężkiego karabinu maszynowego, ręcznego karabinu maszynowego, wykop pod fundament schronu bojowego. W kilku miejscach odtworzone zostaną stanowiska, które obsadzą członkowie Grup Rekonstrukcyjnych. Będzie można zatem obejrzeć stanowisko ckm wz.30 i wz.08, rkm wz. 36, zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem polskich żołnierzy, walczących w tym rejonie we wrześniu 1939 r. Trasa kończyć się będzie na polanie widokowej, z której rozpościera się wspaniała panorama na całe pole bitwy, Gorce, Beskid Sądecki, Wzgórze Bastę, drogę Ochotnica - Tylmanowa. Na polanie zostanie także zrekonstruowany obóz partyzancki, gdzie będzie możliwość zapoznania się z życiem codziennym |leśnych ludzi|, obejrzeć sprzęt i wyposażenie partyzantów z Armii Krajowej.

Drugi wariant przeznaczony dla najbardziej zainteresowanych. Przebiegał będzie po trasie pierwszej, a następnie wiódł do dalszych zlokalizowanych znacznie wyżej stanowisk bojowych. Turyści, którzy zechcą kontynuować zwiedzanie, będą mieli okazję zobaczyć m.in. wykopy pod tradytor artyleryjski, schron bojowy, stanowisko armaty polowej oraz świetnie zachowane punkty ogniowe, wnęki strzeleckie i rowy dobiegowe. Przejście całej trasy zajmie ok. 1.30 godz.
Przewiduje się także indywidualne zwiedzanie, bowiem przygotowane zostaną odpowiednie oznaczenia, kierujące do najważniejszych fragmentów PO Wietrznica, w tym przede wszystkim zrekonstruowanych stanowisk bojowych oraz Polany Widokowej.

Inscenizacje historyczne:

Eksperyment - rekonstrukcja przesłania meldunku przez wysuniętą placówkę do dowództwa PO Wietrznica za pośrednictwem gołębia pocztowego. Początek rekonstrukcji na Przeł. Knurowskiej ok. godz. 12.00 zakończenie w pobliżu Centrum Organizacyjnego.

Rekonstrukcja obozu 1 pułku strzelców podhalańskich Armii Krajowej polana widokowa.

Inscenizacja walk w rejonie PO Wietrznica.
Miejsce rekonstrukcji polana widokowa w pobliżu obozu partyzanckiego.
Przedmiotem rekonstrukcji będzie natarcie oddziałów niemieckich i słowacki, ostrzał polskich umocnień z moździerzy a następnie obejście pozycji i w konsekwencji wycofanie się obrońców.

Inscenizacja walk w rejonie rejonie Tylmanowej
Miejsce rekonstrukcji polana widokowa w pobliżu obozu partyzanckiego.
Przedmiotem rekonstrukcji będzie potyczka Oddziału partyzanckiego Armii Krajowej z niemiecką kolumną i rozbicie punktu drogowego

Szczegółowy program:

Godz. 11.00 Otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa
Godz. 11.30 Pierwsze zwiedzanie PO Wietrznica;
Godz. 12.30 Inscenizacja łączności za pośrednictwem gołębia
Godz. 13.00 Drugie zwiedzanie PO Wietrznica
Godz. 14.30 Trzecie zwiedzanie PO Wietrznica;
Godz. 16.00 Inscenizacja walk o PO Wietrznica - polna widokowa
Godz. 17.00 Zakończenie pierwszego dnia
Godz. 19.00 Wykład D. Golika i R. Kowalskiego, Walki w Dolnie Dunajca we wrześniu 1939 r., połączony z prezentacją multimedialna.

13 września 2009 r.

Godz. 10.00 Pierwsze zwiedzanie PO Wietrznica
Godz. 11.00 Drugie zwiedzanie PO WietrznicaGodz. 12.30 Eksperyment z gołębiem pocztowym
Godz. 14.30 Trzecie zwiedzanie PO Wietrznica
Godz. 16.00 Inscenizacja potyczki partyzantów
Godz. 17.00 Podsumowanie i zakończenie imprezy

Udział Grup Rekonstrukcyjnych w wydarzeniu:
GRH Podhale w ogniu - sekcja wrzesień39 (diorama i obsada pozycji)
1 oficer + 5 żołnierzy (rkm wz. 28, rower, gołębnik)
- sekcja partyzancka (diorama)
1 oficer + 8 żołnierzy (mg 42, rkm., kociołek, obóz)
GRH Batalion ON Oświęcim - 1 oficer + 2 żołnierzy (rkm wz. 2Grey_Light_Colorz_PDT_11
SRH Wrzesień 39- 2 żołnierzy (karabin ppanc. Ur)
GRH 17. Inf. Dyw.- 1 oficer + 15 żołnierzy (mg 34, 2 moździerze)
KVH Orava - 1 oficer + 4 żołnierzy (rkm ZB vz. 34)

RYS HISTORYCZNY
Punkt Oporu Wietrznica 1939

Punkt Oporu Wietrznica znajduje się w miejscowości Tylmanowa-Rzeka na terenie gminy Ochotnica Dolna, ok. 10 km na północ od Krościenka nad Dunajcem. Stanowi on jeden z najlepiej zachowanych kompleksów polskich fortyfikacji polowych z Wojny Obronnej 1939 r. w południowej Małopolsce.
Umocnienia wzniesione w sierpniu 1939 r. przez żołnierzy z Batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza Żytyń stanowią fragment większego założenia fortyfikacyjnego, które miało bronić dolinę Dunajca przed spodziewanym atakiem niemieckim od strony Słowacji. W jego skład wchodziły także: Punkt Oporu Kłodne oraz Punkt Oporu Korytnica. Ich plany opracowano na przełomie czerwca i lipca 1939 r. pod kierunkiem płk. dypl. Mariana Porwita. Przewidywano w tym rejonie budowę stałych żelbetonowych schronów bojowych włącznie z tradytorami artyleryjskimi. Niestety, zabrakło czasu na ich zbudowanie. Wykonano jedynie kilka wykopów fundamentowych, które włączono do rozległego systemu okopów. Obiekty znajdowały się w pasie działań utworzonej 10 lipca 1939 r. Armii Karpaty
Po niemieckiej i słowackiej agresji na Polskę całość umocnień obsadzili żołnierze Oddziału Wydzielonego kpt. Romana Wróblewskiego, w skład którego wchodziły pododdziały z Batalionu KOP Żytyń; oraz Batalionu Obrony Narodowej Limanowa.
Walki w tym rejonie rozpoczęły się już w pierwszych dniach września 1939 r. Od 2 do 3 września pozycji PO Kłodne broniła 3 kompania Batalionu KOP Żytyń pod dowództwem ppor. Tadeusza Piotrowskiego. Polscy żołnierze walczyli tutaj z dziesięciokrotnie liczniejszy przeciwnikiem niemiecką 2 Dywizją Górska i słowacka 1 Dywizja Piechoty ze składu XVIII Korpus Armijnego.
Na wieść o przenikaniu przez Przełęcz Knurowską jednostek słowackich, obrońcy opuścili Kłodne, wysadzili skalisty stok Basty i obsadzili Punkt Oporu Wietrznica Obrona została wzmocniona 2 kompanią ON Limanowa; pod dow. ppor. rezerwy Stanisława Zięby. Ponadto, jako wsparcie sprowadzona została także 2 kompania Batalionu KOP Żytyń por. Jerzego Grudnickiego i kompania karabinów maszynowych por. Januarego Wigury. Oddział dysponował stosunkowo silnym uzbrojeniem, w tym bronią przeciwpancerną i jedną armatą polową. Polacy przez ponad 24 godziny stawiali zacięty opór wojskom niemieckim i słowackim, zadając im znaczne straty. Po zaciętej walce w obawie przed okrążeniem, obrońcy Wietrznicy, opuścili nie zdobyte stanowiska i wycofali się w nocy z 4 na 5 września górami, w kierunku Nowego Sącza.
Na położoną nad Dunajcem pozycję składają się liczące kilkaset metrów długości rozbudowane rowy strzeleckie z doskonale zachowanymi stanowiskami dla ręcznych i ciężkich karabinów maszynowych. Ponadto rozpoznawalne są wciąż pozycje dla armaty przeciwpancernej, armaty polowej oraz wykopy fundamentowe pod schrony żelbetonowe. Z pozycji obronnych rozpościera się wspaniały widok na Dolinę Dunajca, Beskid Sądecki oraz Gorce.

Dawid Golik, Robert Kowalski
(Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Targu)
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ProFortalicium Strona Główna -> Imprezy, ogłoszenia itp. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB :: phore theme by Kisioł. Bearshare