Forum ProFortalicium Strona Główna
 Home    FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Grupy    Galerie
 Rejestracja    Zaloguj
Badania terenowe lini B2 na Zagłębiu
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ProFortalicium Strona Główna -> Fortyfikacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IwoJima
PostWysłany: Wto 20:48, 11 Kwi 2006 Powrót do góry

Dołączył: 12 Lip 2005

Posty: 1542
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Piekary Śląskie

Witam.
Chciałbym się pochwalić wynikami naszych badań terenowych zagłębiowskiego odcinak niemieckiej linii umocnień polowych pozycji b2.Jak do tej pory zinwentaryzowaliśmy cześć od Tarnowskich gór po Siewierz . Czas nadszedł na część przebiegającą frontem od wschodu w rejonie Dąbrowy, Sosnowca przez Mysłowice na Oświęcim.
W wyniku ostatniego wypadu udało się przebadać , ustalić przebieg w terenie oraz zinwentaryzować przebieg pozycji b2 na odc. Ujejście-Gołonóg.
Cześć pozycji biegnie tutaj w trudnym terenie leśnym wzdłuż odc. trasy szybkiego ruchu”1”.
[link widoczny dla zalogowanych]
Zdjęcie przedstawia pozycje w rej. na poł. Ujejścia. Gęstsze krzaki porastają relikty okopów.
[link widoczny dla zalogowanych]
obiekty żelbetonowe posadowiono gęsto-nawet na widocznej 2 lini.
[link widoczny dla zalogowanych]
Większosć z nich jest numerowana.
[link widoczny dla zalogowanych]
Niektóre posiadaja tez inne sygnatury(inicjały budowniczych?)
[link widoczny dla zalogowanych]
W las, kilka set metrów na zachód od "1" pozycja zachowała sie bardzo dobrze.
[link widoczny dla zalogowanych]
Kochbunkry posiadają dobrze zachowane nasypy od czoła.
[link widoczny dla zalogowanych]
I od tyłu
[link widoczny dla zalogowanych]
Poza tym okopy łączące stanowiska ziemne i żelbetonowe.
[link widoczny dla zalogowanych]
Są i rowy łącznikowe 1 pozycji z 2 pozycją obronną w przecięciach wiekszosći dróg i szlaków kolejowych od wschodu(tutaj linia kolejowa z kopalni piasku koło Zb.Pogoria) z kochbunkrem przy przejeździe.
[link widoczny dla zalogowanych]
Poza w pełni ukończonymi zdarzaja sie i odc. gdzie nie zdołana nawet obsypać stanowisk(tutaj st. obserwacyjne z ziemią z wykopu od czoła wykopu).
[link widoczny dla zalogowanych]
Po wojnie zmieniły sie też nieraz poziomy gruntu odsłaniają budowle z ich "szalunku" ziemnego.
[link widoczny dla zalogowanych]
Wewnątrz można zaobserwować doskonale zachowane worki po cemencie izoliujące podczas budowy szalunek od wylewanego na stropie betonu.
[link widoczny dla zalogowanych]
Z ciekawostek warto też wspomnieć o wpustach w ściankach stanowisk od zew. przy strzelnicach i otworach wejściowych (najprawdopodobniej dla zamknięć)
[link widoczny dla zalogowanych]
Taki sam obserwator wyrwany jednak z ziemi już ładnych pare lat temu.
[link widoczny dla zalogowanych]
Po wyjściu z lasów na pół.-wsch. od Pogorii relikty umocnień ziemnych zanikają a stanowiska kryją sie nieraz bardzo blisko zabudowy.
[link widoczny dla zalogowanych]
Pozycja zmierza w strone wzgórza z cmentarzem w Gołonogu.
[link widoczny dla zalogowanych]
Zlokalizowano tam silny punkt oporu z podwójną linią i kila stanowiskami obserwacyjnymi.
[link widoczny dla zalogowanych]
Jest ich tutaj naprawde wiele-jednak nie zachowały sie umocnienia ziemne.
[link widoczny dla zalogowanych]
Jednak wynagradzają to widoki z pozycji.Tutaj doskonale zamaskowane st.obs. z zboczu w widokiem na droge "1".
[link widoczny dla zalogowanych]
Są i wyraźne ślady walk przy wielu stanowiskach w tym rejonie.
Mamy nadzieje, że kolejna wyprawa przyniesie nowe, ciekawe informacje i pozwoli na lepsze poznanie histori nadal nie zbadanej pozycji b2 na Śląsku.
Zobacz profil autora
Sonder
PostWysłany: Wto 22:37, 11 Kwi 2006 Powrót do góry

Dołączył: 27 Sty 2006

Posty: 517
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Zbrosławice

Ten obserwacyjny koch. w lesie to zagadka. Dlaczego akurat on nie został wykończony, przecierz zdąrzono wykopać okopy na całym odcinku który obecnie jest porośnięty lasem (na pozostałych zapewne też lecz się nie zachowały), nawet wiele kochbunkrów ma zachowane nasypy, a ten taki nie zasypany, czyżby został wykonany później, a może ten wał do okoła miał jakiś cel, w co wątpię?
Zobacz profil autora
Utylizator
PostWysłany: Śro 8:28, 12 Kwi 2006 Powrót do góry

Dołączył: 21 Sie 2005

Posty: 664
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Dąbrowa Górnicza

Ja z mojej strony zobowiązuje się do zbadania tych elementów lini b2 które z braku czasu nie dane nam było dokładnie przebadać .
A jest naprawde co badać.
Materiał dostarcze po badaniach a zapis foto jak to tylko bedzie możliwe .
Pozdrowienia z Zagłębia przesyłą wasz aktywista ....
heheh
Zobacz profil autora
Gość
PostWysłany: Czw 20:58, 13 Kwi 2006 Powrót do góry





Dzis z Dankiem 13.04.2006 bylismy obadac fragment linii B2,ktory niestety wam sie nieudalo oblukac.Bylo ciekwaie,niepowiem znalezlismy 2 kochy obserwacyjne z wejsciem od gory.Raport zrobiony kochy naniesione na mapke.Przezylem swoj chrzest bojowy gdyz po powrocie do domku znalazlem kleszcza na tylnim posladku Grey_Light_Colorz_PDT_18 Trzebabylo wyrwac skurczybyka
Utylizator
PostWysłany: Czw 21:19, 13 Kwi 2006 Powrót do góry

Dołączył: 21 Sie 2005

Posty: 664
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Dąbrowa Górnicza

Młody !
ja już się podzieliłem schematem a fotki będą to przekaże .Schemat ma Piotr i jak zechce to wykorzysta.
Zobacz profil autora
Gość
PostWysłany: Wto 23:06, 23 Maj 2006 Powrót do góry





ja ostatnio jadac rowerem na dąbrowe miejska widzialem jednego odkopanego kocha :]
IwoJima
PostWysłany: Pią 21:55, 11 Sie 2006 Powrót do góry

Dołączył: 12 Lip 2005

Posty: 1542
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Piekary Śląskie

Witam
Ostatnio wpadły w moje ręce zdjęcia dziwnego kochbunkra z okolic Sosnowca. Niestety osobiście tam nie byłem. Kol. Przemo może coś więcej na temat samego schronu i jego lokalizaji powiedzieć. Jest on wyjątkowy. Poza małą strzelnicą obserwacyjną posiada bowiem dobudowane ukrycie żelbetonowe obok. Czegoś takiego na ślasku jeszcze nie widziałem.
Co prawda na innych pozycjach(prusy) występuje coś takiego ale w formie prefabrykatów.
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Gość
PostWysłany: Sob 8:21, 12 Sie 2006 Powrót do góry





Piotr, a nie jest to jakiś obiekt wartowniczy? Co tam było w okolicy? Tory kolejowe, piaskownia, żwirownia? A moż ejakiś obóz przejściowy dla ruskich jeńców albo coś co mozna było pilnować. Nie wygląda to na obiekt stricte bojowy a na zdjeciach innych obiektów nie widać...
Gość
PostWysłany: Nie 8:55, 13 Sie 2006 Powrót do góry





To znalezisko jest w okolicach Wojkowic. Gościu z, którym to oglądałem twierdzi , że obok, w czasie wojny, znajdowały sie kwatery (obozowisko) dla francuskich jeńców wojennych, którzy pracowali w pobliskiej kopalni. Sam obiekt ma dwa wejścia (być może jedno jest wynikiem dewastacji, ale wątpie). Jak widzicie wysokość pomieszczenia pozwala przebywać w pozycji stojącej. Są małe wnęki i chyba jedna duża (amunicyjna?). Co ciekawe obiekt jest budowany z "tego co było pod nosem budowniczych " totalna prowizorka . Łączenie różnych materiałów, kamieni ,gliny - jednym słowem nie "niemiecka dokładność" a raczej " ruska nijakość" . popisze jeszcze coś ale później. jadnak ale ale
IwoJima
PostWysłany: Nie 18:49, 13 Sie 2006 Powrót do góry

Dołączył: 12 Lip 2005

Posty: 1542
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Piekary Śląskie

Witam
Czyli wiemy już, że obiekt nie wchodził w skład lini b2 mimo ewidentnego kształtu i cech bojowych strzelnic (poza małą obserwacyjną) co zdażą sie w obiektachj wartowniczych rzadko-to piewrwszy "wartownik" z strzelnicami bojowymi jaki widze.
Zobacz profil autora
Gość
PostWysłany: Nie 19:26, 13 Sie 2006 Powrót do góry





z tego co kojarze to stanowiski jest w klimontowie jakies dosłownie pare metrów(ok 5) od lini kolejowej

a w pewniej odległości od niego jest jeszcze pare stanowisk ale nie przyglądałem sie im dokładnie

jak pogoda sie troche poprawi przejade sie obajrzec wszystko dokładniej
IwoJima
PostWysłany: Śro 22:30, 17 Sty 2007 Powrót do góry

Dołączył: 12 Lip 2005

Posty: 1542
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Piekary Śląskie

Witam
Pora zimowa nastała więc czas podsumować nasze dotychczasowe wyprawy i ustalenia. Poniżej zamieszczam mapki, które są podsumowaniem badać w latach 2001-2004 na odc. Miedary-Siewierz.
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Poniżej natomiast wyniki badan terenowych na Zagłębiu z 2005-2006 r. Skład ekipy ze względu na jej liczność pozostawię do wiadomości zainteresowanym Przepraszam za jakość mapek ale w paincie jakoś mi nie idzie. Pytajnikami oznaczono rej. warte dalszych badań.
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Mamy nadzieje , że w 2007 po zebraniu jeszcze liczniejszej ekipy dalsze badania pójdą jeszcze szybciej i będą jeszcze bardziej owocne.
Teraz kierunek Przemsza!
Zobacz profil autora
Simon
PostWysłany: Śro 19:34, 04 Kwi 2007 Powrót do góry

Dołączył: 20 Sie 2005

Posty: 1070
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Kozłowa Góra

Poniżej moje uzupełnienie materiału Piotra. Badania terenowe (10.2006/04.2007) wskazują, że linia umocnień przebiega na całym przebadanym odcinku dwoma pasami oraz posiada odcinki łącznikowe. Mapki przedstawiają ogólny przebieg. Po więcej szczegułów zapraszam na moją stronkę ( [link widoczny dla zalogowanych] )





W najbliżych planach zbadanie odejścia na Częstochowę i ciąg dalszy w kierunku Opola
Zobacz profil autora
Sonder
PostWysłany: Śro 20:37, 04 Kwi 2007 Powrót do góry

Dołączył: 27 Sty 2006

Posty: 517
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Zbrosławice

No, no, Szymon Ty i twoja kompania oswaliliście kawał dobrej roboty

Ja ostatnio powoli posówam sie dalej w stronę Opola, powiem tylko tyle że za Miedarami las ładny Grey_Light_Colorz_PDT_19

Pzdr.
Zobacz profil autora
Sonder
PostWysłany: Śro 20:38, 04 Kwi 2007 Powrót do góry

Dołączył: 27 Sty 2006

Posty: 517
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Zbrosławice

No, no, Szymon Ty i twoja kompania odwaliliście kawał dobrej roboty

Ja ostatnio powoli posówam sie dalej w stronę Opola, powiem tylko tyle że za Miedarami las ładny Grey_Light_Colorz_PDT_19

Pzdr.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ProFortalicium Strona Główna -> Fortyfikacje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB :: phore theme by Kisioł. Bearshare