Autor Wiadomość
Gość
PostWysłany: Śro 12:23, 23 Sty 2008    Temat postu:

Zdjęcia które tu prezentujesz były już pokazywane w 1994 roku na wystawie "73pp" w Muzeum Śląskim, wystawa była połączona z dekoracją sztandaru.

i jeszcze dwa cytaty mianem uzupełnienia
Cytat:
Mimo zdeterminowanej, bohaterskiej postawy polskiego żołnierza 20 września, o godzinie 10-tej rano, dowództwo ogłosiło kapitulację. Edward Cebulski już zdecydował – sztandaru nie odda! Wraz z druhem, sierżantem Feliksem Niedbałą postanowili go zakopać. Wojnę przegrali, klęska była faktem, ale do ocalenia pozostał – HONOR.

Na upatrzonym wzgórzu, na skraju wsi, narażeni na niebezpieczeństwo ze strony kręcących się w pobliżu Niemców, rękoma wykopali dół. Zawinęli płat sztandaru w ceratowy pokrowiec, zasypali ziemią. Nie było czasu na dokładne oznaczenie miejsca. Pożegnanie sztandaru, wzruszające, też było krótkie.


Cytat:
20 wrzesień 1939

W godzinach popołudniowych, po ogłoszeniu kapitulacji zgrupowania wojsk gen. L. Piskora, plut. pchor. E. Cebulski z sierż. F. Niedbałą ukrywają sztandar w ziemi. Sztandar jest w ceratowym pokrowcu ze skórzaną „stopą” na grot, a wpłat zwinięto makatkę z orłem, szarfy oraz bandolier. Przy sztandarze zakopują swoją broń: pistolet „Vis”, pistolet „Fromer” w futerale oraz futerał na pistolet 6,35 mm.


cytaty pochodzą ze strony spz info pl (z powodu zabezpieczeń proszę dopisać kropki ręcznie) - gdzie przedstawiono szerzej historie pułku i sztandaru.
IwoJima
PostWysłany: Nie 18:42, 17 Gru 2006    Temat postu: Sierż. Feliks Niedbały, d-ca plut.pionierów 73pp.

Witam
W ostatnim czasie zgłosiła się do nas, osoba będąca wnukiem sierż. Feliksa Niedbały, służącego przed wojną w 73pp., która zainteresowana działalnością grupy chciała podzielić się swoimi pamiątkami rodzinnymi po przodku z osobami , które to na pewno zainteresuje.
Sierż. Feliks Niedbały tuż przed wojną służył w 73pp i pełnił funkcje dowódcy plutonu pionierów. Wraz z pułkiem przeszedł szlak kampanii 39r., za udział w której otrzymał Krzyż srebrny Orderu Wojennego VM, już po swojej śmierci , która miała miejsce 2.09.1963r.
Poza kilkoma informacjami na temat przodka, przekazała on także kilka skanów zdjęć , które zamieszczam poniżej. Pochodzą one z zbiorów rodzinnych i zamieszczone je tutaj zgodnie z prawami właściciela pani Danuty Wilczok. Proszę to respektować!





Zdj. 5 wykonano 26.V.1928 w Warszawie podczs wycieczki do Łazienek kursu podoficerów sepcjalizacji pionierskiej(?)

Zdj. 6 wykonano latem 36r. podczas budowy mostu na Sole

Poniżej zdjęcie krzyża VM z nadaniem.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group